Vijesti

Dobrota

visibility 285
comment 0

Betonizacija Dobrote: Pokrenuta inicijativa da se zaštiti kompleks Autokampa

U Inicijativi se navodi da kompleks Auto-kampa u Dobroti treba da bude zaštićen kao kulturno dobro.

Grupa stručnjaka iz različitih oblasti sa prostora Boke Kotorske podnijela je Upravi za zaštitu kulturnih dobara Inicijativu za zaštitu kompleksa Auto-kampa u Dobroti, jer su zabrinuti zbog planiranih intervencija koje prijete da unište ovaj kompleks koji predstavlja karakterističan primjer arhitekture 20. vijeka i ugroze vrijednost područja Kotora koje se nalazi na Listi svjetske baštine.

– Na lokaciji Auto-kampa u Dobroti u toku je izvođenje pripremnih radova na izgradnji turističkog naselja. Na tabli koja je postavljena na terenu navedeno je da je investitor radova MD Enterprise d.o.o. Kotor, a da se radovi izvode na osnovu odluke Vlade Crne Gore br. 08-2982/3 od 21.1.2015. Na tabli je prikazan i 3D model turističkog naselja – navodi se u saopštenju ove organizacije.

U Inicijativi se navodi da kompleks Auto-kampa u Dobroti treba da bude zaštićen kao kulturno dobro.

– Auto-kamp u Dobroti dio je Prirodno i kulturno istorijskog područja Kotora koje se nalazi na UNESCO-voj Listi svjetske baštine. Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora upisano je na Listu svjetske baštine zbog izuzetne univerzale vrijednosti koju posjeduje, a koja se ogleda prije svega u kvalitetu njegove arhitekture u fortifikovanim i otvorenim gradovima, naseljima, palatama i manastirskim kompleksima, te njihovoj harmoničnoj integraciji sa kultivisanim terasastim predjelom na obodima visokih kamenitih planina. (Retrospektiva Izjava o izuzetnoj univerzalnoj vrijednosti dobra svjetske baštine u Crnoj Gori Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora, kako ju je usvojio Komitet za svjetsku baštinu na svojoj 38. sjednici (Doha, 2014. godine) – ističu podnosioci Inicijative.

Jedna od osnovnih karakteristika, kako zaštićenog područja Kotora tako i cijelog zaliva Boke Kotorske, navodi se dalje, jeste njegova specifična horizontalna struktura.

– Duž obale zaliva, prirodno veoma složene forme, razvila su se naselja u nizu, međusobno odvojena obradivim površinama ili stjenovitim iskonskim pejzažem. Mnoga od priobalnih naselja i sama imaju isti karakter jer su formirana od odvojenih grupacija kuća sa imanjima i obradivim površinama između. Nažalost, proces intenzivne urbanizacije je uticao da se spajanjem izvorno odvojenih cjelina, u mnogim zonama ova karakteristika Područja skoro izgubi. (Menadžment plan Prirodnog i kulturno-istorijskog područja Kotora, Ministarstvo kulture, 2011).

Lokacija na kojoj se nalazi Auto-kamp jedna je od rijetkih sačuvanih neizgrađenih površina sa terasastim imanjima i zelenilom između tradicionalnih grupacija kuća u obalnom djelu Dobrote, i kao takva, smatraju podnosioci, predstavlja jedan od značajnih elementa karakteristične horizontalne strukture kulturnog pejzaža zaštićenog Područja Kotora.

– Kompleks Auto-kampa u Dobroti predstavlja jedan od karakterističnih primjera auto-kampova, koji sugrađeni na području bivše Jugoslavije u periodu između 60-tih i 70-tih godina 20. vijeka, i koji su se razvili kaoposebno prepoznatljivi segment turističkih kompleksatog perioda. Kompleks Auto-kampa u Dobroti je jedan od rijetkih sačuvanih primjera auto-kampova iz ovog perioda na području Crne Gore. Posebnu vrijednost ima izuzetno kvalitetno mikro urbanističko rješenje cijelog kompleksa Auto-kampa koje se prilagodilo naslijeđenom izvornom rješenju terena sa terasastim površinama i podzidima od kamena (karakterističnim za zonu Dobrote ali i ostala obalna naselja) – stoji u Inicijativi.


Sačuvana stara stabla hrastova koja se nalaze na terasastim docima imaju imaju značajnu prirodnu vrijednost, naročito. dodaje se, ukoliko se uzme u obzir činjenica da se fond zelenila u obalskom području posljednjih godina rapidno smanjuje u korist nove gradnje.

Objekat koji se nalazi u okviru kompleksa Auto-kampa u Dobroti predstavlja karakterističan primjer arhitekture 20. vijeka, i svojim položajem na parceli, oblikovnim rješenjem, primijenjenim materijalima i detaljima, naglašava se, posjeduje značajne arhitektonske vrijednosti.

– Iako je arhitektura 20. vijeka trenutno nepravedno zapostavljena u sistemu zaštite, sigurni smo da će u bliskoj budućnosti ovi rijetki primjeri predstavljati dragocjenost naše baštine te smatramo da ne smijemo dozvoliti da se ovakvi objekti ruše. Imajući u vidu navedeno smatramo da kompleks Auto-kampa u Dobroti, kao jedan od rijetkih sačuvanih karakterističnih segmenata terasastih imanja između grupacija tradicionalne arhitekture u Dobroti i kao izuzetnan primjer urbanističkog rješenja auto-kampa iz 60-tih godina 20. vijeka, sa ukupnom organizacijom prostora, podzidima od kamena, stablima hrastova i objektom koji je karakterističan primjer arhitekture 20. vijeka, posjeduje značajne istorijske, kulturne, ambijentalne i arhitektonske vrijednosti na osnovu kojih zavrjeđuje da bude zaštićen kao nepokretno kulturno dobro.

Kompleks Auto-kampa sa njegovom izvornom namjenom ima i posebnu vrijednost za lokalnu sredinu jer je po njemu cijeli dio naselja Dobrota dobio ime. Pored vrijednosti koje lokalitet Auto-kampa posjeduje sam po sebi, smatraju podnosioci, važan je kao dio ukupnog kulturnog pejzaža koji je upisan na UNESCO-vu listu Svjetske baštine u čijim okvirima predstavlja zeleni prekid u linearnom izgrađenom tkivu i čijim nestankom se devalvira i remeti karakteristika pejzaža kako je zapisana u izjavi o izuzetnoj univerzalnoj vrijednosti.

Inicijativa za zaštitu kompleksa Auto-kampa u Dobroti kao nepokretnog kulturnog dobra u čijem sklopu se nalazi vrijedan objekat arhitekture 20. vijeka, podnijeta je Upravi za zaštitu kulturnih dobara na osnovu Zakona o zaštiti kulturnih dobara.

Na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, zaključuje se u saopštenju, nevladina organizacija ‘Expeditio’ je podnijela Zahtjev za izdavanje informacija o planovima za turističko naselje na lokaciji Auto-kamp u Dobroti, Ministarstvu održivog razvoja i turizma Crne Gore, Upravi za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore i Opštini Kotor – Sekretarijatu za urbanizam, građevinarstvo i prostorno planiranje.

Komentariši

Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara i nisu stavovi redakcije portala Kotor TV. Zabranjen je govor mržnje, vrijeđanje po nacionalnoj, vjerskoj, rasnoj, polnoj ili bilo kojoj drugoj osnovni, kao i prijetnje, uvrijede i psovanje. Komentari takvog sadržaja neće biti objavljeni, a mogu biti proslijeđeni nadležnim službama.

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *